Skip to main content

History of Federal Ridings since 1867



GRENVILLE, Ontario (1904 - 1925)


See:GRENVILLE SOUTH (Ontario)(1867 - 1904)
LEEDS NORTH AND GRENVILLE NORTH (Ontario)(1867 - 1904)

S.C. 1903, c.60

The county of Grenville.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
10 1904/11/03 REID, John D. physician  2,239 58.22% Cons. 
EDWARDS, John   1,607 41.78% Lib 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
11 1908/10/26 REID, John Dowsley physician  2,380 57.70% Cons. 
MARTIN, Samuel John   1,745 42.30% Lib 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
12 1911/09/21 REID, John Dowsley physician  2,286 62.48% Cons. 
MARTIN, Samuel John   1,373 37.52% Unknown 

By-Election:   On Mr. Reid being appointed Minister of Customs, 10-10-1911

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1911/10/27 REID, Hon. J.D. physician  accl.   Cons. 

S.C. 1914, c.51

The county of Grenville.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
13 1917/12/17 REID, Hon. John Dowsley physician  3,011 63.46% Union 
MACKINTOSH, Pember Alton physician  1,734 36.54% Opp 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
14 1921/12/06 CASSELMAN, Arza Clair lawyer  4,325 49.54% Cons. 
PAYNE, George Arthur retired farmer  2,392 27.40%
MACINTOSH, Pember Alton physician  2,014 23.07% Lib 

By-Election:   On Mr. Casselman's acceptance of an office of emolument under the Crown, 27-12-1921

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1922/01/26 MEIGHEN, Rt. Hon. Arthur lawyer  4,482 61.38% Cons. 
PATTERSON, Arthur Kidd   2,820 38.62%

The electoral district was abolished in 1925.


See:GRENVILLE--DUNDAS (Ontario)(1925 - 1968)


© Library of Parliament