Skip to main content

PARLINFO

Fortieth
40
Term (yyyy.mm.dd): 2008.11.18 - 2011.03.26
Duration: 858 days (2 years, 4 months, 8 days)
Government Type:Minority Government
Government Party: Conservative Party of Canada
Number of Sessions:3
Date of General Election: 2008.10.14
Prime Minister:
Leader of the Official Opposition:
Party Standings In The House of Commons
DateC.P.C.Lib.B.Q.N.D.P.Ind.Ind. Cons.VacantTotal
2011.03.26(Dissolution)143774736113308
2010.11.29143774736113308
2010.11.14141764736116308
2010.10.25142764736115308
2010.10.22143764736114308
2010.09.15143764836113308
2010.09.02144764836112308
2010.04.30144774836111308
2010.04.09144774837110308
2009.11.09145774837100308
2009.09.16143774736104308
2009.05.21143774836103308
2009.04.30143774936102308
2009.04.13143774936201308
2008.10.14(Election)143774937200308

^ List of changes to party standings
DateChange
2010.11.29
Constituency: Vaughan (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Elected at a By-Election.
2010.11.29
Constituency: Dauphin--Swan River--Marquette (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Elected at a By-Election.
2010.11.29
Constituency: Winnipeg North (Manitoba)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Elected at a By-Election.
2010.11.14
Constituency: Calgary Centre-North (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Resignation. Appointed vice-chairman and senior executive vice-president of the Canadian Imperial Bank of Commerce, January 1, 2011..
2010.10.25
M.P.: Hill, Jay D.
Constituency: Prince George--Peace River (British Columbia)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Resignation. Quits political life.
2010.10.22
Constituency: Haute-Gaspésie--La Mitis--Matane--Matapédia (Quebec)
Political Affiliation: Bloc Québécois

Resignation. Quits political life.
2010.09.15
M.P.: Mark, Inky
Constituency: Dauphin--Swan River--Marquette (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Resignation. Enters municipal politics in Dauphin, Manitoba.
2010.09.02
Constituency: Vaughan (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Resignation. Enters municipal politics in Vaughan, Ontario.
2010.04.30
Constituency: Winnipeg North (Manitoba)
Political Affiliation: New Democratic Party

Resignation. Enters municipal politics in Winnipeg, Manitoba.
2010.04.09
Constituency: Simcoe--Grey (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Suspended from the Caucus and sat as an Independent Conservative as of April 9, 2010.
2009.11.09
Constituency: Montmagny--L'Islet--Kamouraska--Rivière-du-Loup (Quebec)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Elected at a By-Election.
2009.11.09
Constituency: New Westminster--Coquitlam (British Columbia)
Political Affiliation: New Democratic Party

Elected at a By-Election.
2009.11.09
Constituency: Hochelaga (Quebec)
Political Affiliation: Bloc Québécois

Elected at a By-Election.
2009.11.09
Constituency: Cumberland--Colchester--Musquodoboit Valley (Nova Scotia)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Elected at a By-Election.
2009.09.16
Constituency: Hochelaga (Quebec)
Political Affiliation: Bloc Québécois

Resignation. Enters municipal politics in Montreal, Quebec.
2009.05.21
M.P.: Crête, Paul
Constituency: Montmagny--L'Islet--Kamouraska--Rivière-du-Loup (Quebec)
Political Affiliation: Bloc Québécois

Resignation. Enters provincial politics in Quebec.
2009.04.30
Constituency: Cumberland--Colchester--Musquodoboit Valley (Nova Scotia)
Political Affiliation: Independent

Resignation. Appointed Nova Scotia's Intergovernmental Affairs Department senior representative in Ottawa.
2009.04.13
M.P.: Black, Dawn
Constituency: New Westminster--Coquitlam (British Columbia)
Political Affiliation: New Democratic Party

Resignation. Enters provincial politics in British Columbia.
^



© Library of Parliament