Skip to main content

History of Federal Ridings since 1867



KINGSTON, Ontario (1867 - 1925)


British North America Act, 1867

Ontario shall be divided into the Counties, Ridings of Counties, Cities, Parts of Cities, and Towns enumerated in the First Schedule to this Act, each whereof shall be an Electoral District, each such District as numbered in that Schedule being entitled to return One Member.

KINGSTON.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1 1867/08/07 MACDONALD, John Alexander Lawyer  735 83.81% Lib.-Cons. 
STEWART, John Physician  142 16.19% Unknown 

S.C. 1872, c.13

The boundaries were not adjusted.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
2 1872/07/20 MACDONALD, John Alexander Lawyer  735 54.89% Lib.-Cons. 
CARRUTHERS, John Merchant  604 45.11% Unknown 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
3 1874/01/22 MACDONALD, John Alexander Lawyer  839 51.16% Lib.-Cons. 
CARRUTHERS, John Merchant  801 48.84% Unknown 

By-Election:   On Mr. Macdonald's election being declared void, 21-11-1874

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1874/12/29 MACDONALD, John Alexander Lawyer  889 50.48% Lib.-Cons. 
CARRUTHERS, John Merchant  872 49.52% Unknown 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
4 1878/09/17 GUNN, Alexander Wholesale grocer  991 53.74% Lib. 
MACDONALD, John Alexander Lawyer  847 45.93% Lib.-Cons. 
STEWART, J.   6 0.33% Unknown 

S.C. 1882, c.3

The boundaries were not adjusted.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
5 1882/06/20 GUNN, Alexander Wholesale grocer  889 52.73% Lib. 
SULLIVAN, Michael   797 47.27% Unknown 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
6 1887/02/22 MACDONALD, John Alexander Lawyer  1,368 50.31% Cons. 
GUNN, Alexander   1,351 49.69% Lib. 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
7 1891/03/05 MACDONALD, John Alexander Lawyer  1,784 57.29% Cons. 
GUNN, Alexander   1,301 41.78% Lib. 
EDWARDS, Major   29 0.93% Cons. 

By-Election:   On Mr. Macdonald's death, 6-6-1891

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1892/01/28 METCALFE, James Henry   accl.   Cons. 

S.C. 1892, c.11

The boundaries were not adjusted.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
8 1896/06/23 BRITTON, Byron Moffatt Lecturer in law  1,671 52.38% Lib. 
MCINTYRE, D.M.   1,519 47.62% Cons. 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
9 1900/11/07 BRITTON, Byron Moffatt Lecturer in law  1,879 52.69% Lib. 
MCINTYRE, Donald Malcolm   1,687 47.31% Cons. 

By-Election:   On Mr. Britton being appointed Judge of the Court of King's Bench for Ontario, 24-9-1901

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1902/01/15 HARTY, William Businessman  2,116 60.80% Lib. 
METCALFE, James Henry   1,364 39.20% Cons. 

S.C. 1903, c.60

The city of Kingston, including the village of Portsmouth, shall constitute the electoral district of Kingston, and shall return one member.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
10 1904/11/03 HARTY, William Businessman  2,267 55.88% Lib. 
GASKIN, John   1,735 42.77% Cons. 
GRAHAM, Christopher J.   55 1.36% Unknown 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
11 1908/10/26 HARTY, William Businessman  2,224 54.26% Lib. 
ROSS, Arthur Edward Physician  1,875 45.74% Cons. 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
12 1911/09/21 NICKLE, William Folger Lawyer  2,322 54.01% Cons. 
MOWAT, John McDonald   1,977 45.99% Lib. 

S.C. 1914, c.51

The city of Kingston, including the village of Portsmouth, shall constitute the electoral district of Kingston, and shall return one member.

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
13 1917/12/17 NICKLE, William Folger Lawyer  6,194 77.66% Uni L-C 
RICHARDSON, Alexander White   1,782 22.34% Opp 

By-Election:   On Mr. Nickle's resignation, 7-7-1919

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
1919/10/20 DRAYTON, Henry Lumley   accl.   Union 

Parl Date Candidate Occupation Votes Votes (%) Party Elected
14 1921/12/06 ROSS, Arthur Edward Physician  6,055 50.72% Cons. 
CAMPBELL, John Murdoch Manufacturer  5,884 49.28% Lib. 

The electoral district was abolished in 1925.


See:KINGSTON CITY (Ontario)(1925 - 1953)


© Library of Parliament