Skip to main content

PARLINFO

 

J. James Larabee

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1885-04-10

Place of Birth:  Eldon, Prince Edward Island, Canada

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  1954-11-28 (69 years old)

Profession | Occupation:  shipper, merchant, blacksmith

Federal Political Experience

Years of Service: 65 days (2 months, 4 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Queen's
Resignation. Becomes Special Officer in the Fisheries Protection Service of Canada assigned to Prince Edward Island.
Liberal Party of Canada 1935-10-14 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 1935-10-14 - 1935-12-17

Provincial / Territorial Political Experience

Provincial / Territorial Political Affiliation
Political Affiliation Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
Liberal Party Prince Edward Island 1927-06-25 - 1935
Provincial / Territorial Constituency
Constituencies Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
4th Queens Legislative Assembly of Prince Edward Island 1927-06-25 - 1935
Provincial / Territorial Assembly
Assembly Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
Legislative Assembly of Prince Edward Island Prince Edward Island 1925-06-25 - 1935

Federal Political Experience

Years of Service: 65 days (2 months, 4 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Queen's
Resignation. Becomes Special Officer in the Fisheries Protection Service of Canada assigned to Prince Edward Island.
Liberal Party of Canada 1935-10-14 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 1935-10-14 - 1935-12-17

Provincial / Territorial Political Experience

Provincial / Territorial Political Affiliation
Political Affiliation Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
Liberal Party Prince Edward Island 1927-06-25 - 1935
Provincial / Territorial Constituency
Constituencies Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
4th Queens Legislative Assembly of Prince Edward Island 1927-06-25 - 1935
Provincial / Territorial Assembly
Assembly Province / Territory Term (yyyy-mm-dd)
Legislative Assembly of Prince Edward Island Prince Edward Island 1925-06-25 - 1935