Skip to main content

PARLINFO

 

Francis Nicholson Darke

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1863-10-25

Place of Birth:  Greenvale, Prince Edward Island, Canada

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  1940-07-17 (76 years old)

Profession | Occupation:  merchant, agent, butcher and meat cutter, wholesaler

Federal Political Experience

Years of Service: 115 days (3 months, 24 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Regina
Resignation. To allow C.A. Dunning to run for office.
Liberal Party of Canada 1925-10-29 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 1925-10-29 - 1926-02-20

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Regina Municipal Government Alderman
9 times
  -  
Regina Municipal Government Mayor 1898 - 1898

Federal Political Experience

Years of Service: 115 days (3 months, 24 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Regina
Resignation. To allow C.A. Dunning to run for office.
Liberal Party of Canada 1925-10-29 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 1925-10-29 - 1926-02-20

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Regina Municipal Government Alderman
9 times
  -  
Regina Municipal Government Mayor 1898 - 1898