Skip to main content

PARLINFO

 

  House of Commons 1957

Benoît Chabot

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1911-02-13

Place of Birth:  Plaisance, Quebec, Canada

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  2006-07-20 (95 years old)

Profession | Occupation:  newspaper dealer, sales agent

Federal Political Experience

Years of Service: 294 days (9 months, 20 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Kamouraska Independent 1957-06-10 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent 1957-06-10 - 1958-03-30

Federal Political Experience

Years of Service: 294 days (9 months, 20 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Kamouraska Independent 1957-06-10 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent 1957-06-10 - 1958-03-30