Skip to main content

PARLINFO

 

Joseph Hervé Rousseau

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1877-10-22

Place of Birth:  Trois-Pistoles, Quebec, Canada

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  1964-06-05 (86 years old)

Profession | Occupation:  notary

Federal Political Experience

Years of Service: 1,029 days (2 years, 9 months, 25 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Rimouski Independent Liberal 1953-08-10 Defeated
Rimouski Independent Liberal 1950-10-16
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent Liberal 1950-10-16 - 1953-08-10

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Trois-Pistoles School Board President   -  

Federal Political Experience

Years of Service: 1,029 days (2 years, 9 months, 25 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Rimouski Independent Liberal 1953-08-10 Defeated
Rimouski Independent Liberal 1950-10-16
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent Liberal 1950-10-16 - 1953-08-10

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Trois-Pistoles School Board President   -