Skip to main content

PARLINFO

 

Ziad Aboultaif

Current Member of The House of Commons - Edmonton Manning, Alberta

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1966

Place of Birth:  Rachaya, Beqaa, Lebanon

Profession | Occupation:  business owner

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0946
  Fax: 613-992-0973
  Email: Ziad.Aboultaif@parl.gc.ca

Constituency Address

8119 - 160 Avenue, Suite 204A
Edmonton, Alberta
T5Z 0G3
  Phone: 780-822-1540
  Fax: 780-822-1544
  Email: Ziad.Aboultaif@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,151 days (3 years, 1 month, 25 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Edmonton Manning Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Department Portfolio Term
Foreign Affairs, Trade and Development International Development 2017-08-30 -  
National Revenue National Revenue 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-09-18 -  )

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0946
  Fax: 613-992-0973
  Email: Ziad.Aboultaif@parl.gc.ca

Constituency Address

8119 - 160 Avenue, Suite 204A
Edmonton, Alberta
T5Z 0G3
  Phone: 780-822-1540
  Fax: 780-822-1544
  Email: Ziad.Aboultaif@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,151 days (3 years, 1 month, 25 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Edmonton Manning Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Department Portfolio Term
Foreign Affairs, Trade and Development International Development 2017-08-30 -  
National Revenue National Revenue 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-09-18 -  )