Skip to main content

PARLINFO

 

Arnold Viersen

Current Member of The House of Commons - Peace River--Westlock, Alberta

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1986-05-03

Place of Birth:  Barrhead, Alberta, Canada

Profession | Occupation:  mechanic

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-1783
  Fax: 613-995-1415
  Email: Arnold.Viersen@parl.gc.ca

Constituency Address

5124 50th Street, P.O. Box 4458
Barrhead, Alberta
T7N 1A3
  Toll Free: 1-800-667-8450
  Phone: 780-305-0340
  Fax: 780-305-0343
  Email: Arnold.Viersen@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,094 days (2 years, 11 months, 29 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Peace River--Westlock Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Agriculture and Agri-Food Rural Affairs 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-1783
  Fax: 613-995-1415
  Email: Arnold.Viersen@parl.gc.ca

Constituency Address

5124 50th Street, P.O. Box 4458
Barrhead, Alberta
T7N 1A3
  Toll Free: 1-800-667-8450
  Phone: 780-305-0340
  Fax: 780-305-0343
  Email: Arnold.Viersen@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,094 days (2 years, 11 months, 29 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Peace River--Westlock Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Agriculture and Agri-Food Rural Affairs 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )