Skip to main content

PARLINFO

 

The Hon. Jonathan Wilkinson, P.C.

Current Member of The House of Commons - North Vancouver, British Columbia

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1965

Place of Birth:  Sault Ste Marie, Ontario, Canada

Profession | Occupation:  senior public servant, executive manager, negotiator

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-1225
  Fax: 613-992-7319
  Email: Jonathan.Wilkinson@parl.gc.ca

Constituency Address

102 - 3rd Avenue West
North Vancouver, British Columbia
V7M 1E8
  Phone: 604-775-6333
  Fax: 604-775-6332
  Email: Jonathan.Wilkinson@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,073 days (2 years, 11 months, 8 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
North Vancouver Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Minister
Portfolio Term
Minister of Fisheries, Oceans and the Canadian Coast Guard 2018-07-18 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment and Climate Change 2015-12-02 - 2018-07-17
Committees - Cabinet
Committee Role Term
Reconciliation Member 2018-08-28 -  
2018 B.C. Wildfires (Ad hoc) Member 2018-08-28 -  
Environment and Clean Growth Member 2018-08-28 -  

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-1225
  Fax: 613-992-7319
  Email: Jonathan.Wilkinson@parl.gc.ca

Constituency Address

102 - 3rd Avenue West
North Vancouver, British Columbia
V7M 1E8
  Phone: 604-775-6333
  Fax: 604-775-6332
  Email: Jonathan.Wilkinson@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,073 days (2 years, 11 months, 8 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
North Vancouver Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Minister
Portfolio Term
Minister of Fisheries, Oceans and the Canadian Coast Guard 2018-07-18 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment and Climate Change 2015-12-02 - 2018-07-17
Committees - Cabinet
Committee Role Term
Reconciliation Member 2018-08-28 -  
2018 B.C. Wildfires (Ad hoc) Member 2018-08-28 -  
Environment and Clean Growth Member 2018-08-28 -