Skip to main content

PARLINFO

 

Matt DeCourcey

Current Member of The House of Commons - Fredericton, New Brunswick

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1983-04-04

Place of Birth:  Fredericton, New Brunswick, Canada

Profession | Occupation:  director, political assistant, public servant

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1067
  Fax: 613-996-9955
  Email: Matt.DeCourcey@parl.gc.ca

Constituency Address

494 Queen Street, Suite 300
Fredericton, New Brunswick
E3B 1B6
  Phone: 506-452-4110
  Fax: 506-452-4076
  Email: Matt.DeCourcey@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Fredericton Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Immigration, Refugees and Citizenship 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Pay Equity Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1067
  Fax: 613-996-9955
  Email: Matt.DeCourcey@parl.gc.ca

Constituency Address

494 Queen Street, Suite 300
Fredericton, New Brunswick
E3B 1B6
  Phone: 506-452-4110
  Fax: 506-452-4076
  Email: Matt.DeCourcey@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Fredericton Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Immigration, Refugees and Citizenship 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Pay Equity Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )