Skip to main content

PARLINFO

 

Karen Ludwig

Current Member of The House of Commons - New Brunswick Southwest, New Brunswick

Date of Birth (yyyy-mm-dd):   

Profession | Occupation:  dean (associate), educator, business owner, instructor

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-5550
  Fax: 613-995-5226
  Email: Karen.Ludwig@parl.gc.ca

Constituency Address

69 Milltown Blvd
St. Stephen, New Brunswick
E3L 1G5
  Toll Free: 1-888-350-4734
  Phone: 506-466-3928
  Fax: 506-466-2813
  Email: Karen.Ludwig@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,126 days (3 years, 30 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
New Brunswick Southwest Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2017-09-17)
Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-5550
  Fax: 613-995-5226
  Email: Karen.Ludwig@parl.gc.ca

Constituency Address

69 Milltown Blvd
St. Stephen, New Brunswick
E3L 1G5
  Toll Free: 1-888-350-4734
  Phone: 506-466-3928
  Fax: 506-466-2813
  Email: Karen.Ludwig@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,126 days (3 years, 30 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
New Brunswick Southwest Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2017-09-17)
Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )