Skip to main content

PARLINFO

 

Gudie Hutchings

Current Member of The House of Commons - Long Range Mountains, Newfoundland and Labrador

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1959-09-01

Place of Birth:  Corner Brook, Newfoundland and Labrador, Canada

Profession | Occupation:  businesswoman

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-5511
  Fax: 613-996-9632
  Email: Gudie.Hutchings@parl.gc.ca

Constituency Address

171-173 West Street
St Anthony, Newfoundland and Labrador
A0K 4S0
   : 709-454-3253


83 B Main Street
Stephenville, Newfoundland and Labrador
A2N 1H9
   : 709-643-4189


49-51 Park Street
Corner Brook, Newfoundland and Labrador
A2H 2X1
  Phone: 709-637-4540
  Fax: 709-637-4537
  Email: Gudie.Hutchings@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,099 days (3 years, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Long Range Mountains Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary for Small Business and Tourism 2015-12-02 - 2017-09-18

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-5511
  Fax: 613-996-9632
  Email: Gudie.Hutchings@parl.gc.ca

Constituency Address

171-173 West Street
St Anthony, Newfoundland and Labrador
A0K 4S0
   : 709-454-3253


83 B Main Street
Stephenville, Newfoundland and Labrador
A2N 1H9
   : 709-643-4189


49-51 Park Street
Corner Brook, Newfoundland and Labrador
A2H 2X1
  Phone: 709-637-4540
  Fax: 709-637-4537
  Email: Gudie.Hutchings@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,099 days (3 years, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Long Range Mountains Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary for Small Business and Tourism 2015-12-02 - 2017-09-18