Skip to main content

PARLINFO

 

Andy Fillmore

Current Member of The House of Commons - Halifax, Nova Scotia

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1966-04-25

Place of Birth:  Bloomington, Indiana, United States

Profession | Occupation:  urban planner

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-7614
  Fax: 613-992-8569
  Email: Andy.Fillmore@parl.gc.ca

Constituency Address

1888 Brunswick Street, Suite 808
Halifax, Nova Scotia
B3J 3J8
  Phone: 902 426 8691
  Fax: 902 426 8693
  Email: Andy.Fillmore@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,097 days (3 years, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Halifax Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Democratic Institutions 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Canadian Heritage and Multiculturalism 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Liaison Committee Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-7614
  Fax: 613-992-8569
  Email: Andy.Fillmore@parl.gc.ca

Constituency Address

1888 Brunswick Street, Suite 808
Halifax, Nova Scotia
B3J 3J8
  Phone: 902 426 8691
  Fax: 902 426 8693
  Email: Andy.Fillmore@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,097 days (3 years, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Halifax Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Democratic Institutions 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Canadian Heritage and Multiculturalism 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Liaison Committee Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )