Skip to main content

PARLINFO

 

Raj Grewal

Current Member of The House of Commons - Brampton East, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1985-09-11

Place of Birth:  Calgary, Alberta, Canada

Profession | Occupation:  financial analyst, lawyer

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0769
  Fax: 613-992-0777
  Email: Raj.Grewal@parl.gc.ca

Constituency Address

1 Gateway Blvd., Suite 204
Brampton, Ontario
L6T 0G3
  Phone: 905-458-1474
  Fax: 905-458-8615
  Email: Raj.Grewal@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,127 days (3 years, 1 month, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Brampton East Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2018-09-18)
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0769
  Fax: 613-992-0777
  Email: Raj.Grewal@parl.gc.ca

Constituency Address

1 Gateway Blvd., Suite 204
Brampton, Ontario
L6T 0G3
  Phone: 905-458-1474
  Fax: 905-458-8615
  Email: Raj.Grewal@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,127 days (3 years, 1 month, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Brampton East Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2018-09-18)
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )