Skip to main content

PARLINFO

 

Karen Vecchio

Current Member of The House of Commons - Elgin--Middlesex--London, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1971-03-06

Place of Birth:  St Thomas, Ontario, Canada

Profession | Occupation:  manager, business owner, executive assistant

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-990-7769
  Fax: 613-996-0194
  Email: Karen.Vecchio@parl.gc.ca

Constituency Address

750 Talbot Street, Suite 203
St. Thomas, Ontario
N5P 1E2
  Phone: 519-637-2255
  Fax: 519-637-3358
  Email: Karen.Vecchio@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Elgin--Middlesex--London Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Family Issues 2015-11-20 -  
Children 2015-11-20 -  
Social Development 2015-11-20 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on the Status of Women Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Liaison Committee Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Communications Activities in Relation to Committees Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-990-7769
  Fax: 613-996-0194
  Email: Karen.Vecchio@parl.gc.ca

Constituency Address

750 Talbot Street, Suite 203
St. Thomas, Ontario
N5P 1E2
  Phone: 519-637-2255
  Fax: 519-637-3358
  Email: Karen.Vecchio@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Elgin--Middlesex--London Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Family Issues 2015-11-20 -  
Children 2015-11-20 -  
Social Development 2015-11-20 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on the Status of Women Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Liaison Committee Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Communications Activities in Relation to Committees Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )