Skip to main content

PARLINFO

 

Bob Saroya

Current Member of The House of Commons - Markham--Unionville, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1953-02-03

Place of Birth:  India

Profession | Occupation:  businessman

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1178
  Fax: 613-992-1206
  Email: Bob.Saroya@parl.gc.ca

Constituency Address

8300 Woodbine Avenue, Suite 201
Markham, Ontario
L3R 9Y7
  Phone: 905-470-2024
  Fax: 905-470-1366
  Email: Bob.Saroya@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,152 days (3 years, 1 month, 26 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Etobicoke North Conservative Party of Canada 2008-10-14 Defeated
Markham--Unionville Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected
Markham--Unionville Conservative Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Citizenship and Immigration Refugees 2015-11-20 -  
Citizenship and Immigration Citizenship and Immigration 2015-11-20 -  
Citizenship and Immigration Immigration 2015-11-20 -  
Committees - Joint

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-01-29 - 2018-09-17)

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1178
  Fax: 613-992-1206
  Email: Bob.Saroya@parl.gc.ca

Constituency Address

8300 Woodbine Avenue, Suite 201
Markham, Ontario
L3R 9Y7
  Phone: 905-470-2024
  Fax: 905-470-1366
  Email: Bob.Saroya@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,152 days (3 years, 1 month, 26 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Etobicoke North Conservative Party of Canada 2008-10-14 Defeated
Markham--Unionville Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected
Markham--Unionville Conservative Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Citizenship and Immigration Refugees 2015-11-20 -  
Citizenship and Immigration Citizenship and Immigration 2015-11-20 -  
Citizenship and Immigration Immigration 2015-11-20 -  
Committees - Joint

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-01-29 - 2018-09-17)