Skip to main content

PARLINFO

 

John Oliver

Current Member of The House of Commons - Oakville, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1956

Place of Birth:  Ontario, Canada

Profession | Occupation:  president / manager, senior public servant, administrator (health services)

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-4014
  Fax: 613-992-0520
  Email: John.Oliver@parl.gc.ca

Constituency Address

301 Robinson Street
Oakville, Ontario
L6J 1G7
  Phone: 905-338-2008
  Fax: 905-338-5432
  Email: John.Oliver@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,124 days (3 years, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Oakville Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Health 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2018-09-18)
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-4014
  Fax: 613-992-0520
  Email: John.Oliver@parl.gc.ca

Constituency Address

301 Robinson Street
Oakville, Ontario
L6J 1G7
  Phone: 905-338-2008
  Fax: 905-338-5432
  Email: John.Oliver@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,124 days (3 years, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Oakville Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Health 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-01-29 - 2018-09-18)
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Health Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )