Skip to main content

PARLINFO

 

Ali Ehsassi

Current Member of The House of Commons - Willowdale, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1970-04-24

Place of Birth:  Geneva, Switzerland

Profession | Occupation:  lawyer, public servant

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4964
  Fax: 613-992-1158
  Email: Ali.Ehsassi@parl.gc.ca

Constituency Address

115 Sheppard Avenue West
Toronto, Ontario
M2N 1M7
  Phone: 416-223-2858
  Fax: 416-223-9715
  Email: Ali.Ehsassi@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,148 days (3 years, 1 month, 22 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Willowdale Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Citizenship and Immigration Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-03-08 - 2017-09-18)
Standing Committee on Justice and Human Rights Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4964
  Fax: 613-992-1158
  Email: Ali.Ehsassi@parl.gc.ca

Constituency Address

115 Sheppard Avenue West
Toronto, Ontario
M2N 1M7
  Phone: 416-223-2858
  Fax: 416-223-9715
  Email: Ali.Ehsassi@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,148 days (3 years, 1 month, 22 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Willowdale Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Citizenship and Immigration Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-03-08 - 2017-09-18)
Standing Committee on Justice and Human Rights Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )