Skip to main content

PARLINFO

 

St├ęphane Lauzon

Current Member of The House of Commons - Argenteuil--La Petite-Nation, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1966-04-27

Place of Birth:  Canada

Profession | Occupation:  project manager (construction), city councillor, teacher

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0902
  Fax: 613-992-2935
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca

Constituency Address

127 Joseph Street
Gatineau, Quebec
J8L 1G1
  Phone: 819-281-2626
  Fax: 819-281-2755
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca


505 Bethany Avenue, Suite 204 (Main Office)
Lachute, Quebec
J8H 4A6
  Phone: 450-562-0737
  Fax: 450-562-2527
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,154 days (3 years, 1 month, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Argenteuil--La Petite-Nation Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary for Sport and Persons with Disabilities 2015-12-02 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs and Associate Minister of National Defence 2018-08-31 -  

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Gatineau Municipal Government Municipal Councillor 2009-11 - 2015-01-01

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-0902
  Fax: 613-992-2935
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca

Constituency Address

127 Joseph Street
Gatineau, Quebec
J8L 1G1
  Phone: 819-281-2626
  Fax: 819-281-2755
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca


505 Bethany Avenue, Suite 204 (Main Office)
Lachute, Quebec
J8H 4A6
  Phone: 450-562-0737
  Fax: 450-562-2527
  Email: Stephane.Lauzon@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,154 days (3 years, 1 month, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Argenteuil--La Petite-Nation Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary for Sport and Persons with Disabilities 2015-12-02 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs and Associate Minister of National Defence 2018-08-31 -  

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Gatineau Municipal Government Municipal Councillor 2009-11 - 2015-01-01