Skip to main content

PARLINFO

 

Pierre Paul-Hus

Current Member of The House of Commons - Charlesbourg--Haute-Saint-Charles, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):   

Profession | Occupation:  military, entrepreneur, publisher

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-8857
  Fax: 613-995-1625
  Email: Pierre.Paul-Hus@parl.gc.ca

Constituency Address

8400 Henri Bourassa Blvd. Suite 204
Québec, Quebec
G1G 4E2
  Phone: 418-624-0022
  Fax: 418-624-1095
  Email: Pierre.Paul-Hus@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Charlesbourg--Haute-Saint-Charles Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected
Louis-Hébert Conservative Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Public Safety and Emergency Preparedness 2017-08-30 -  
Public Safety 2017-08-30 -  
Assistant / Associate Critic
Area of Responsibility Term
National Defence 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Safety and National Security Vice-Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on National Defence Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
Canadian Forces (Reserve) Officer   -  
Regiment de la Chaudière Commandant 1987 - 2008

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-8857
  Fax: 613-995-1625
  Email: Pierre.Paul-Hus@parl.gc.ca

Constituency Address

8400 Henri Bourassa Blvd. Suite 204
Québec, Quebec
G1G 4E2
  Phone: 418-624-0022
  Fax: 418-624-1095
  Email: Pierre.Paul-Hus@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Charlesbourg--Haute-Saint-Charles Conservative Party of Canada 2015-10-19 Elected
Louis-Hébert Conservative Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative Party of Canada 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Public Safety and Emergency Preparedness 2017-08-30 -  
Public Safety 2017-08-30 -  
Assistant / Associate Critic
Area of Responsibility Term
National Defence 2015-11-20 - 2017-08-29
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Safety and National Security Vice-Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on National Defence Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
Canadian Forces (Reserve) Officer   -  
Regiment de la Chaudière Commandant 1987 - 2008