Skip to main content

PARLINFO

 

Steven MacKinnon

Current Member of The House of Commons - Gatineau, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1966-09-28

Place of Birth:  Charlottetown, Prince Edward Island, Canada

Profession | Occupation:  communication consultant, executive manager, political adviser

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4351
  Fax: 613-992-1037
  Email: Steven.MacKinnon@parl.gc.ca

Constituency Address

160 de l'Hôpital Boulevard, Suite 204
Gatineau, Quebec
J8T 8J1
  Phone: 819-561-5555
  Fax: 819-561-0005
  Email: Steven.MacKinnon@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Gatineau Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Gatineau Liberal Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Services and Procurement 2017-01-28 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Public Accounts Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member
Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Political Party Roles
Political Party Role Term
Liberal Party of Canada National Director 2004-07-07 - 2007-10-21

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4351
  Fax: 613-992-1037
  Email: Steven.MacKinnon@parl.gc.ca

Constituency Address

160 de l'Hôpital Boulevard, Suite 204
Gatineau, Quebec
J8T 8J1
  Phone: 819-561-5555
  Fax: 819-561-0005
  Email: Steven.MacKinnon@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Gatineau Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Gatineau Liberal Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Services and Procurement 2017-01-28 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Public Accounts Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member
Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Political Party Roles
Political Party Role Term
Liberal Party of Canada National Director 2004-07-07 - 2007-10-21