Skip to main content

PARLINFO

 

Mario Beaulieu

Current Member of The House of Commons - La Pointe-de-l'Île, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1959

Place of Birth:  Sherbrooke, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  educator

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-6327
  Fax: 613-996-5173
  Email: Mario.Beaulieu@parl.gc.ca

Constituency Address

12500 Industriel Blvd., Suite 100
Montreal, Quebec
H1B 5P5
  Phone: 514-645-0101
  Fax: 514-645-0032
  Email: Mario.Beaulieu@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Papineau--Saint-Denis Bloc Québécois 1997-06-02 Defeated
La Pointe-de-l'Île Bloc Québécois 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Bloc Québécois 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Official Languages 2015-11-09 -  
Citizenship and Immigration 2015-11-09 -  
Francophonie 2015-11-09 -  
Political Party Roles
Political Party Role Term
Bloc Québécois President 2015-06-11 -  
Bloc Québécois Party Leader 2014-06-14 - 2015-06-09

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-995-6327
  Fax: 613-996-5173
  Email: Mario.Beaulieu@parl.gc.ca

Constituency Address

12500 Industriel Blvd., Suite 100
Montreal, Quebec
H1B 5P5
  Phone: 514-645-0101
  Fax: 514-645-0032
  Email: Mario.Beaulieu@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 976 days (2 years, 8 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Papineau--Saint-Denis Bloc Québécois 1997-06-02 Defeated
La Pointe-de-l'Île Bloc Québécois 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Bloc Québécois 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Area of Responsibility Term
Official Languages 2015-11-09 -  
Citizenship and Immigration 2015-11-09 -  
Francophonie 2015-11-09 -  
Political Party Roles
Political Party Role Term
Bloc Québécois President 2015-06-11 -  
Bloc Québécois Party Leader 2014-06-14 - 2015-06-09