Skip to main content

PARLINFO

 

Sherry Romanado

Current Member of The House of Commons - Longueuil--Charles-LeMoyne, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1974-04-12

Place of Birth:  Greenfield Park, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  public relations officer, school administrator, lecturer

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-998-5961
  Fax: 613-954-0707
  Email: Sherry.Romanado@parl.gc.ca

Constituency Address

2120 Victoria Avenue, Suite 150
Greenfield Park, Quebec
J4V 1M9
  Phone: 450-671-1222
  Fax: 450-671-8884
  Email: Sherry.Romanado@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,152 days (3 years, 1 month, 26 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Longueuil--Charles-LeMoyne Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs, Associate Minister of National Defence 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Seniors 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Veterans Affairs Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on National Defence Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure on the Standing Committee on National Defence Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-06-17 -  )

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-998-5961
  Fax: 613-954-0707
  Email: Sherry.Romanado@parl.gc.ca

Constituency Address

2120 Victoria Avenue, Suite 150
Greenfield Park, Quebec
J4V 1M9
  Phone: 450-671-1222
  Fax: 450-671-8884
  Email: Sherry.Romanado@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,152 days (3 years, 1 month, 26 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Longueuil--Charles-LeMoyne Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs, Associate Minister of National Defence 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Seniors 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Veterans Affairs Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on National Defence Member
Parliamentary Secretary — Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure on the Standing Committee on National Defence Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parliament, 1st Session
(2016-06-17 -  )