Skip to main content

PARLINFO

 

Xavier Barsalou-Duval

Current Member of The House of Commons - Pierre-Boucher--Les Patriotes--Verchères, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1988-11-10

Place of Birth:  Boucherville, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  accounting teacher, auditor, teacher

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-2998
  Fax: 613-995-1062
  Email: Xavier.Barsalou-Duval@parl.gc.ca

Constituency Address

1625 Lionel-Boulet Blvd.,Suite 202
Varennes, Quebec
J3X 1P7
  Phone: 450-652-4442
  Fax: 450-652-4447
  Email: Xavier.Barsalou-Duval@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Pierre-Boucher--Les Patriotes--Verchères Bloc Québécois 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Bloc Québécois 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

House Leader
Portfolio Term
Bloc Québécois House Leader 2017-03-19 -  
Critic
Area of Responsibility Term
National Revenue 2015-11-09 -  
Treasury Board 2015-11-09 -  
Public Works and Government Services 2015-11-09 -  
Public Accounts 2015-11-09 -  
Government Operations 2015-11-09 -  
Treasury Board 2015-11-09 -  
National Revenue 2015-11-09 -  
Economic Development 2015-11-09 -  

Family Ties in Parliament

Relative Name Date of Birth Date of Death
Spouse Marilène Gill
(M.P.)
1977  

Contact Information

Language Preference:  French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-2998
  Fax: 613-995-1062
  Email: Xavier.Barsalou-Duval@parl.gc.ca

Constituency Address

1625 Lionel-Boulet Blvd.,Suite 202
Varennes, Quebec
J3X 1P7
  Phone: 450-652-4442
  Fax: 450-652-4447
  Email: Xavier.Barsalou-Duval@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Pierre-Boucher--Les Patriotes--Verchères Bloc Québécois 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Bloc Québécois 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

House Leader
Portfolio Term
Bloc Québécois House Leader 2017-03-19 -  
Critic
Area of Responsibility Term
National Revenue 2015-11-09 -  
Treasury Board 2015-11-09 -  
Public Works and Government Services 2015-11-09 -  
Public Accounts 2015-11-09 -  
Government Operations 2015-11-09 -  
Treasury Board 2015-11-09 -  
National Revenue 2015-11-09 -  
Economic Development 2015-11-09 -  

Family Ties in Parliament

Relative Name Date of Birth Date of Death
Spouse Marilène Gill
(M.P.)
1977