Skip to main content

PARLINFO

 

Peter Schiefke

Current Member of The House of Commons - Vaudreuil--Soulanges, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1979-04-13

Place of Birth:  Montreal, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  environmentalist

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-957-3744
  Fax: 613-952-0874
  Email: Peter.Schiefke@parl.gc.ca

Constituency Address

223 St. Charles Avenue (Main Office)
Vaudreuil-Dorion, Quebec
J7V 2L6
  Toll Free: 1-866-323-8518
  Phone: 450-510-2305
  Fax: 450-510-2383
  Email: Peter.Schiefke@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Vaudreuil--Soulanges Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Youth) 2015-12-02 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Youth) and Minister of Border Security and Organized Crime Reduction 2018-08-31 -  

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-957-3744
  Fax: 613-952-0874
  Email: Peter.Schiefke@parl.gc.ca

Constituency Address

223 St. Charles Avenue (Main Office)
Vaudreuil-Dorion, Quebec
J7V 2L6
  Toll Free: 1-866-323-8518
  Phone: 450-510-2305
  Fax: 450-510-2383
  Email: Peter.Schiefke@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,072 days (2 years, 11 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Vaudreuil--Soulanges Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Youth) 2015-12-02 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Youth) and Minister of Border Security and Organized Crime Reduction 2018-08-31 -