Skip to main content

PARLINFO

 

Emmanuella Lambropoulos

Current Member of The House of Commons - Saint-Laurent, Quebec

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1991

Place of Birth:  Ville St-Laurent, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  educator, teacher, community activist

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-5789
  Fax: 613-996-6562
  Email: Emmanuella.Lambropoulos@parl.gc.ca

Constituency Address

750 Marcel Laurin Blvd., Suite 102
Saint-Laurent, Quebec
H4M 2M4
  Phone: 514-335-6655
  Fax: 514-335-2712
  Email: Emmanuella.Lambropoulos@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 592 days (1 year, 7 months, 14 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Saint-Laurent Liberal Party of Canada 2017-04-03
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2017-04-03 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 - 2018-09-18)
Standing Committee on the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-09-18 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Official Languages Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-996-5789
  Fax: 613-996-6562
  Email: Emmanuella.Lambropoulos@parl.gc.ca

Constituency Address

750 Marcel Laurin Blvd., Suite 102
Saint-Laurent, Quebec
H4M 2M4
  Phone: 514-335-6655
  Fax: 514-335-2712
  Email: Emmanuella.Lambropoulos@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 592 days (1 year, 7 months, 14 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Saint-Laurent Liberal Party of Canada 2017-04-03
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2017-04-03 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 - 2018-09-18)
Standing Committee on the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2017-09-18 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of the Status of Women Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Veterans Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Official Languages Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )