Skip to main content

PARLINFO

 

Jean Yip

Current Member of The House of Commons - Scarborough--Agincourt, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):   

Place of Birth:  Toronto, Ontario, Canada

Profession | Occupation:  community activist, insurance advisor

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4501
  Fax: 613-995-1612
  Email: Jean.Yip@parl.gc.ca

Constituency Address

3195 Sheppard Avenue E, Suite 201
Scarborough, Ontario
M1T 3K1
  Phone: 416-321-5454
  Fax: 416-321-5456
  Email: Jean.Yip.C1@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 402 days (1 year, 1 month, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Scarborough--Agincourt
On Mr. Arnold Chan's death, 14-09-2017
Liberal Party of Canada 2017-12-11
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2017-12-11 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Accounts Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-01-29 -  )
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Family Ties in Parliament

Relative Name Date of Birth Date of Death
Spouse Arnold Chan
(M.P.)
1967-06-10 2017-09-14

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-4501
  Fax: 613-995-1612
  Email: Jean.Yip@parl.gc.ca

Constituency Address

3195 Sheppard Avenue E, Suite 201
Scarborough, Ontario
M1T 3K1
  Phone: 416-321-5454
  Fax: 416-321-5456
  Email: Jean.Yip.C1@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 402 days (1 year, 1 month, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Scarborough--Agincourt
On Mr. Arnold Chan's death, 14-09-2017
Liberal Party of Canada 2017-12-11
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2017-12-11 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Accounts Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-01-29 -  )
Standing Committee on Government Operations and Estimates Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Family Ties in Parliament

Relative Name Date of Birth Date of Death
Spouse Arnold Chan
(M.P.)
1967-06-10 2017-09-14