Skip to main content

PARLINFO

 

The Hon. Pierre J. Dalphond

Current Senator - De Lorimier, Quebec

Place of Birth:  Joliette, Quebec, Canada

Profession | Occupation:  legal counsel

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
  Toll Free: 800-267-7362
  Phone: 613-943-3688
  Fax: 613-943-3684
  Email: PierreJ.Dalphond@sen.parl.gc.ca

Federal Political Experience

Years of Service: 163 days (5 months, 11 days)

Senate

Senatorial Division Political Affiliation at Nomination Term Appointed on the advice of
De Lorimier Non-affiliated 2018-06-06 -   Trudeau, Justin

Parliamentary Group

Party Term
Non-affiliated 2018-06-06 - 2018-06-07
Independent Senators Group 2018-06-08 -  
Committees - Senate

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Banking, Trade and Commerce Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-06-13 - 2018-06-13)
Special Senate Committee on Senate Modernization Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-06-13 - 2018-06-13)
Standing Committee on Legal and Constitutional Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )
Standing Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-10-02 -  )
Standing Committee on National Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-10-24 - 2018-10-24)

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
  Toll Free: 800-267-7362
  Phone: 613-943-3688
  Fax: 613-943-3684
  Email: PierreJ.Dalphond@sen.parl.gc.ca

Federal Political Experience

Years of Service: 163 days (5 months, 11 days)

Senate

Senatorial Division Political Affiliation at Nomination Term Appointed on the advice of
De Lorimier Non-affiliated 2018-06-06 -   Trudeau, Justin

Parliamentary Group

Party Term
Non-affiliated 2018-06-06 - 2018-06-07
Independent Senators Group 2018-06-08 -  
Committees - Senate

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Banking, Trade and Commerce Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-06-13 - 2018-06-13)
Special Senate Committee on Senate Modernization Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-06-13 - 2018-06-13)
Standing Committee on Legal and Constitutional Affairs Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )
Standing Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-10-02 -  )
Standing Committee on National Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-10-24 - 2018-10-24)