Skip to main content

PARLINFO

 

Leonard C. Jones

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1924-06-04

Place of Birth:  Moncton, New Brunswick, Canada

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  1998-06-23 (74 years old)

Profession | Occupation:  barrister, lawyer

Federal Political Experience

Years of Service: 1,779 days (4 years, 10 months, 14 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Moncton Independent 1974-07-08 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent 1974-07-08 - 1979-05-21

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Moncton Municipal Government Councillor 1957 - 1959
Moncton Municipal Government Mayor 1963 - 1974

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
World War II, 1939-1945 Participant   -  
Royal Canadian Air Force Military   -  

Federal Political Experience

Years of Service: 1,779 days (4 years, 10 months, 14 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Moncton Independent 1974-07-08 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Independent 1974-07-08 - 1979-05-21

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Moncton Municipal Government Councillor 1957 - 1959
Moncton Municipal Government Mayor 1963 - 1974

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
World War II, 1939-1945 Participant   -  
Royal Canadian Air Force Military   -