Skip to main content

Parlinfo

 

Citizenship and Immigration (1994-06-23 -  )

The office of Minister of Citizenship and Immigration was recreated by Statute 42-43 Elizabeth II, c. 31 (1994), assented to and in force June 23, 1994.

Current Information

Minister

  • Fraser, Sean, Minister of Immigration, Refugees and Citizenship (Liberal Party of Canada) (2021-10-26 -  )

Departmental Deputy Minister

  • Tapley, Catrina, Deputy Minister of Immigration, Refugees and Citizenship Canada (2019-08-19 -  )

Parliamentary Secretary

  • Lalonde, Marie-France, Parliamentary Secretary to the Minister of Immigration, Refugees and Citizenship (Liberal Party of Canada) (2021-12-03 -  )

Critic

  • Brunelle-Duceppe, Alexis, Critic, Immigration, Refugees and Citizenship (Bloc Québécois) (2021-10-05 -  )
  • Kwan, Jenny Wai Ching, Critic for Immigration, Refugees and Citizenship (New Democratic Party) (2021-10-29 -  )
  • Hallan, Jasraj Singh, Shadow Minister for Immigration, Refugees and Citizenship (Conservative Party of Canada) (2021-11-09 -  )

Assistant / Associate Critic

  • Desjarlais, Blake, Deputy Critic Immigration, Refugees and Citizenship (New Democratic Party) (2021-10-29 -  )
  • Redekopp, Brad, Deputy Shadow Minister for Immigration, Refugees and Citizenship (Conservative Party of Canada) (2021-11-09 -  )

Ministerial Responsibility for the Current Parliament

This list includes departments, agencies, commissions and Crown Corporations named in Schedule I, I.1, II and III of the Financial Administration Act.

  • Passport Office
  • Immigration and Refugee Board
  • Citizenship Commission

Historical Information

  • 2008-10-30
    Department Change
    As of October 30, 2008, the ministers were formally appointed to the existing portfolio (Citizenship and Immigration) from which the new portfolio (Citizenship, Immigration and Multiculturalism) was being created. The new responsibilities, however, took full effect immediately.
  • 2015-11-04
    Department Change
    On November 4, 2015, as part of the creation of the new ministry, several changes were made to the machinery of government to reflect the government's priorities.
    The name of the department has changed to:

    Citizenship and Immigration Canada to Immigration, Refugees and Citizenship Canada
    (Source: Privy Council Office, November 5, 2015)

Preceded By

  • Multiculturalism and Citizenship (1991-04-21 - 1996-07-11)

    The office of Minister of Multiculturalism and Citizenship was created by Statute 38-39 Elizabeth II, c. 3 (1991), assented to on January 17, 1991 and in force pursuant to Order in Council P.C. 1991-758.

  • Secretary of State of Canada (1867-07-01 - 1996-07-11)

    The offices of Secretary of State of Canada, Registrar General of Canada and Superintendent-General of Indian Affairs were created by Statute 31 Victoria, c. 42, assented to May 22, 1868. By this Act the Secretary of State of Canada was to hold these latter two offices ex officio. By Order in Council dated December 8, 1869, pursuant to section 40 of the aforesaid Act, the duties and powers of the Superintendent-General of Indian Affairs were transferred to the Secretary of State for the Provinces.

Historical Table of Roles and Responsibilities