Skip to main content

PARLINFO

 

Adam Vaughan

Current Member of The House of Commons - Spadina--Fort York, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1961-07-03

Place of Birth:  Toronto, Ontario, Canada

Profession | Occupation:  activist, journalist

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-2352
  Fax: 613-992-6301
  Email: Adam.Vaughan@parl.gc.ca

Constituency Address

215 Spadina Avenue, 4th Floor
Toronto, Ontario
M5T 2C7
  Phone: 416-533-2710
  Fax: 613-992-6301
  Email: Adam.Vaughan.C1@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,450 days (3 years, 11 months, 19 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Spadina--Fort York Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Trinity--Spadina Liberal Party of Canada 2014-06-30
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2014-06-30 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Families, Children and Social Development (Housing and Urban Affairs) 2017-01-28 -  
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Intergovernmental Affairs) 2015-12-02 - 2017-01-27
Critic
Area of Responsibility Term
Urban Affairs 2015 - 2015-11-03
Housing 2015 - 2015-11-03

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Toronto's City Municipal Government Municipal Councillor 2006 - 2014-05-13

Contact Information

Language Preference:  French, English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-2352
  Fax: 613-992-6301
  Email: Adam.Vaughan@parl.gc.ca

Constituency Address

215 Spadina Avenue, 4th Floor
Toronto, Ontario
M5T 2C7
  Phone: 416-533-2710
  Fax: 613-992-6301
  Email: Adam.Vaughan.C1@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,450 days (3 years, 11 months, 19 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Spadina--Fort York Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Trinity--Spadina Liberal Party of Canada 2014-06-30
(By-Election)
Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2014-06-30 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Families, Children and Social Development (Housing and Urban Affairs) 2017-01-28 -  
Parliamentary Secretary to the Prime Minister (Intergovernmental Affairs) 2015-12-02 - 2017-01-27
Critic
Area of Responsibility Term
Urban Affairs 2015 - 2015-11-03
Housing 2015 - 2015-11-03

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Toronto's City Municipal Government Municipal Councillor 2006 - 2014-05-13