Skip to main content

PARLINFO

 

Marco Mendicino

Current Member of The House of Commons - Eglinton--Lawrence, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1973-07-28

Profession | Occupation:  professor, business owner, lawyer

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-6361
  Fax: 613-992-9791
  Email: Marco.Mendicino@parl.gc.ca

Constituency Address

511 Lawrence Avenue
Toronto, Ontario
M6A 1A3
  Phone: 416-781-5583
  Fax: 416-781-5586
  Email: Marco.Mendicino@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,128 days (3 years, 1 month, 2 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Eglinton--Lawrence Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Justice and Attorney General of Canada 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Infrastructure and Communities 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Justice and Human Rights Member
Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English, French

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-6361
  Fax: 613-992-9791
  Email: Marco.Mendicino@parl.gc.ca

Constituency Address

511 Lawrence Avenue
Toronto, Ontario
M6A 1A3
  Phone: 416-781-5583
  Fax: 416-781-5586
  Email: Marco.Mendicino@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,128 days (3 years, 1 month, 2 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Eglinton--Lawrence Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Justice and Attorney General of Canada 2017-01-28 - 2018-08-30
Parliamentary Secretary to the Minister of Infrastructure and Communities 2018-08-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Public Safety and National Security Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on Justice and Human Rights Member
Non-Voting Member
42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )