Skip to main content

PARLINFO

 

Tracey Ramsey

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1971-04-14

Place of Birth:  Kingsville, Ontario, Canada

Profession | Occupation:  autoworker

Federal Political Experience

Years of Service: 1,190 days (3 years, 3 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Essex New Democratic Party 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
New Democratic Party 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Department Portfolio Term
Foreign Affairs, Trade and Development International Trade 2018-01-31 -  
Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Employment and Social Development Labour 2018-01-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on International Trade Vice-Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2016-02-04 -  )
Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Federal Political Experience

Years of Service: 1,190 days (3 years, 3 months, 3 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Essex New Democratic Party 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
New Democratic Party 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Critic
Department Portfolio Term
Foreign Affairs, Trade and Development International Trade 2018-01-31 -  
Assistant / Associate Critic
Department Portfolio Term
Employment and Social Development Labour 2018-01-31 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )
Standing Committee on International Trade Vice-Chair 42nd Parliament, 1st Session
(2016-02-04 -  )
Standing Committee on International Trade Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )