Skip to main content

PARLINFO

 

Kim Rudd

Current Member of The House of Commons - Northumberland--Peterborough South, Ontario

Date of Birth (yyyy-mm-dd):   

Profession | Occupation:  business owner

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-8585
  Fax: 613-995-7536
  Email: Kim.Rudd@parl.gc.ca

Constituency Address

12 Elgin Street East, Unit No.4
Cobourg, Ontario
K9A 0C5
  Phone: 905-372-8757
  Fax: 905-372-1500
  Email: Kim.Rudd@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,154 days (3 years, 1 month, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Northumberland--Peterborough South Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Northumberland--Quinte West Liberal Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Natural Resources 2015-12-02 - 2018-08-30
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-8585
  Fax: 613-995-7536
  Email: Kim.Rudd@parl.gc.ca

Constituency Address

12 Elgin Street East, Unit No.4
Cobourg, Ontario
K9A 0C5
  Phone: 905-372-8757
  Fax: 905-372-1500
  Email: Kim.Rudd@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 1,154 days (3 years, 1 month, 28 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Northumberland--Peterborough South Liberal Party of Canada 2015-10-19 Elected
Northumberland--Quinte West Liberal Party of Canada 2011-05-02 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Liberal Party of Canada 2015-10-19 -  
Parliamentary Secretary
Portfolio Term
Parliamentary Secretary to the Minister of Natural Resources 2015-12-02 - 2018-08-30
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Standing Committee on Finance Member 42nd Parliament, 1st Session
(2018-09-19 -  )