Skip to main content

PARLINFO

 

Sheri Benson

Current Member of The House of Commons - Saskatoon West, Saskatchewan

Date of Birth (yyyy-mm-dd):   

Profession | Occupation:  community development officer, chief executive officer

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1899
  Fax: 613-992-3085
  Email: Sheri.Benson@parl.gc.ca

Constituency Address

904E - 22nd Street West
Saskatoon, Saskatchewan
S7M 0S1
  Phone: 306-975-6555
  Fax: 306-975-5786
  Email: Sheri.Benson@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 974 days (2 years, 8 months, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Saskatoon West New Democratic Party 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
New Democratic Party 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Caucus Chair
Portfolio Term
N.D.P. Deputy Caucus Chair 2018-02-14 -  
Critic
Area of Responsibility Term
Housing 2018-01-31 -  
Labour 2015-11-12 - 2018-01-30
Assistant / Associate Critic
Area of Responsibility Term
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2016-08-01 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Pay Equity Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )

Contact Information

Language Preference:  English

Parliamentary Address

House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
  Phone: 613-992-1899
  Fax: 613-992-3085
  Email: Sheri.Benson@parl.gc.ca

Constituency Address

904E - 22nd Street West
Saskatoon, Saskatchewan
S7M 0S1
  Phone: 306-975-6555
  Fax: 306-975-5786
  Email: Sheri.Benson@parl.gc.ca


Federal Political Experience

Years of Service: 974 days (2 years, 8 months, 1 day)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Saskatoon West New Democratic Party 2015-10-19 Elected

Parliamentary Group

Party Term
New Democratic Party 2015-10-19 -  

Offices and Roles as a Parliamentarian

Caucus Chair
Portfolio Term
N.D.P. Deputy Caucus Chair 2018-02-14 -  
Critic
Area of Responsibility Term
Housing 2018-01-31 -  
Labour 2015-11-12 - 2018-01-30
Assistant / Associate Critic
Area of Responsibility Term
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2016-08-01 -  
Committees - House of Commons

Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

Committee Role Term
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Pay Equity Member 42nd Parliament, 1st Session
(2015-12-03 -  )