Skip to main content

PARLINFO

 

Douglas George Leopold Cunnington, M.C., V.D.

Date of Birth (yyyy-mm-dd):  1885-04-20

Place of Birth:  Bridgenorth, England

Deceased Date (yyyy-mm-dd):  1973-05-09 (88 years old)

Profession | Occupation:  insurance broker

Federal Political Experience

Years of Service: 190 days (6 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Calgary West
On Mr. Bennett's resignation, 28-1-1939
Conservative (1867-1942) 1939-09-18
(By-Election)
Elected
Calgary West National Government 1940-03-26 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative (1867-1942) 1939-09-18 - 1940-03-25

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Calgary Municipal Government Alderman 1935 - 1939

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
World War I, 1914-1918

Served overseas. Wounded and prisoner of war.
Awarded Military Cross
Participant 1915 - 1918
50th Battalion, Canadian Expeditionary Force Colonel 1915 - 1919
19th Field Brigade Colonel 1936 -  
24th Infantry Brigade Colonel 1930 - 1935

Federal Political Experience

Years of Service: 190 days (6 months, 7 days)

House of Commons

Constituency Political Affiliation at Election Date of Election Result
Calgary West
On Mr. Bennett's resignation, 28-1-1939
Conservative (1867-1942) 1939-09-18
(By-Election)
Elected
Calgary West National Government 1940-03-26 Defeated

Parliamentary Group

Party Term
Conservative (1867-1942) 1939-09-18 - 1940-03-25

Municipal Political Experience

Municipality Local Government Function Mandate
Calgary Municipal Government Alderman 1935 - 1939

Military Service

Military Organization Function Term (yyyy-mm-dd)
World War I, 1914-1918

Served overseas. Wounded and prisoner of war.
Awarded Military Cross
Participant 1915 - 1918
50th Battalion, Canadian Expeditionary Force Colonel 1915 - 1919
19th Field Brigade Colonel 1936 -  
24th Infantry Brigade Colonel 1930 - 1935